Devátý ročník festivalu Jeden svět Český Krumlov odstartoval v pondělí 18. března.
Od pondělí do pátku navštíví projekce MFF Jeden svět přes 1300 dětí a studentů z Českého Krumlova, ale i z Chvalšin, Křemže či Horní Plané. V Boudě, Městském divadle, Studijním centru a na gymnáziu budou mít žáci a studenti od druhé třídy po maturanty možnost zhlédnout filmy s tématikou lidských práv. S menšími dětmi debatujeme o mezigeneračních vztazích či překonávání strachu, u studentů středních škol otevíráme například téma znásilnění a přístupu společnosti k tomuto trestnému činu. Podkladem k debatě je nám snímek Reds, do toho! dokumentující případ z roku 2012, kdy byli v americkém Ohiu za znásilnění odsouzeni dva nezletilí hráči amerického fotbalu.
Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Téma reflektuje rozdělenost společnosti, o které poslední dobou často slýcháme. Festival si klade za cíl prozkoumat, jak blízko si různé sociální skupiny mohou či nemohou být. Pokouší se zjistit, jaká vzdálenost je nutná k vzájemnému porozumění.
Od čtvrtka začnou v Městském divadle projekce otevřené široké veřejnosti. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 21.3. od 17:00 a přinese snímek Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek. Přestože každý pochází z radikálně odlišných světů, společně hledají odpovědi na otázky týkající se víry v toho správného boha.
Následovat bude film českého režiséra Martina Páva Kibera: příběh slumu, který přibližuje jedinečnou atmosféru západoafrického slumu. Po filmu budeme debatovat s režisérem filmu.
V Africe zůstaneme i v dalším snímku Vítejte v Sodomě o obří skládce vyřazené evropské elektroniky a jednom z nejjedovatějších míst na světě. Otázky diváků po filmu zodpoví specialista na elektroodpad, Martin Holzknecht z ekologického spolku Arnika.
Většina lidí zná Nadju Murad jako držitelku Nobelovy ceny míru. Snímek Na jejích bedrech ukazuje Nadju i ve chvílích, kdy opustila budovu OSN nebo televizní studio. Režisérka Alexandria Bombach natočila příběh o citlivé dívce, která se obětovala pro vyšší zájmy. Hostem debaty po filmu bude Naďa Aliová věnující se humanitární a rozvojové pomoci ve společnosti Člověk v tísni.
Co se stane, když tři neohipíci z Berlína dorazí na farmu do východního Polska? Humorný dokument Vesnice plavajících krav zachycuje střet vzletných představ s tvrdou vesnickou realitou. Po filmu bude následovat skype debata s polskou režisérkou Katarzynou Trzaskou.
Český snímek Volání divočiny ukazuje příběh chlapců školního věku s problémovým chováním. Pocházejí z komplikovaného rodinného zázemí a nad jejich osudem visí otazník v podobě ústavní péče. Režisérka Karolína Peroutková se díky vzájemné důvěře se dozvídá, jak děti svět prožívají a interpretují. Malí gangsteři, z jejichž očí kouká bystrost, dosud mnoho šancí rozvíjet to dobré v sobě nedostali.
O talentované ukrajinské fotbalistce Alině, která dělí svůj čas mezi hřiště a péči o sourozence, pojednává ukrajinský snímek Domácí zápas, intimní portrét silné dívky, jejíž nejhorší soupeři nečekají na fotbalovém hřišti, ale v osobním životě. Případné dotazy po filmu zodpoví skrz skype režisérka Alisa Kovalenko.
Festival zakončíme tragikomickým snímkem Kapela režiséra Ladislava Kaboše. Film vypráví příběh Gypsy Band Lomnické Čháve, jejíž ústřední postavou je dobrosrdečný manažer Stano Čonka. K jeho práci patří i to, že hlídá některé muzikanty, aby svoje nástroje nenechávali v zastavárně. Lomnické Čháve po filmu podebatují s diváky a od 21:00 zahrají v Divadelním klubu Ántré. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov.
Po loňské premiéře i letos uspořádáme panelovou debatu. Tématem bude Kultura v Českém Krumlově. S povolanými lidmi prodiskutujeme její stav a budoucí vývoj v našem městě. Jaké kulturní akce přinese rok 2019? Co v Krumlově chybí a čeho je tu moc? Pozvání prozatím přijali místostarosta pro kulturu Ivo Janoušek, manažer kultury Filip Putschögl, ředitel firmy Auviex Jakub Teplý, ředitel Městského divadla Jan Vozábal a jedna z iniciátorek projektu Prádelna Kateřina Kuchtová.
Festival je tady pro všechny! Čtyři z osmi filmů promítáme s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Sál je bezbariérově přístupný a na každé projekci máme čtyři místa rezervována pro návštěvníky na vozíku. Jedna z projekcí je tzv. relaxovaná (sál bude mírně osvětlený a hlasitost snížena), vhodná také pro autisty a diváky trpící epilepsií. Na tuto projekci mají navíc senioři snížené vstupné na 30 Kč.
Základní vstupné je 100 Kč, pro studenty a seniory je sníženo na 70 Kč. Letošní novinkou jsou festivalové akreditace. Čtyři filmy můžete zhlédnout za 300 Kč a mít tak jeden vstup zdarma. Studenti za tuto akreditaci zaplatí 200 Kč. Akreditace budou od prvního festivalového dne dostupné na pokladně ve foyer Městského divadla. Zarezervovat si je u nás můžete na adrese jedensvet.ck@gmail.com.
Festival je organizován společností Člověk v tísni pod hlavičkou Centra pro pomoc dětem a mládeži o.p.s. a ve spolupráci s Gymnáziem, Český Krumlov. Našimi partnery a podporovateli jsou Město Český Krumlov, Jihočeský kraj, MŠMT, MMR, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, ČEVAK, a.s., Vlašský dvůr, WIP, Studijní centrum, Městské divadlo, Českokrumlovský rozvojový fond, Divadelní klub Ántré, EWAC s.r.o., Krumlov House, Praha-collection s.r.o. Jewellery a Povltavská stavební společnosti s.r.o.
Záštitu nad festivalem převzal již tradičně starosta města Dalibor Carda.
Kompletní program je dostupný na webu www.jedensvet.cz/cesky-krumlov